ych zabiegów spełnia pośrednio cele estetyczne. Część zabiegów stomatologicznych, które wykonuje dentysta, mają na celu przywrócenie właściwych warunków w jamie ustnej i pełnią przy okazji także funkcje estetyczne. Takie zabiegi często są związane z protetyką, implantologią, a nawet ortodoncją. Typowo estetycznym zabiegiem wykonywanym w gabinecie jest wybielanie zębów, które może być przeprowadzane metodą nakładkową lub gabinetową. Jednym z najnowocześniejszych zabiegów oferowanych przez gabinet stomatologiczny jest Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu. Digital Smile Design wykorzystuje nowoczesną technologię do zaprojektowania uśmiechu pacjenta na podstawie fotografii, a później na wdrożeniu odpowiedniego leczenia mającego na celu uzyskanie określonego efektu. Stomatologia estetyczna jest więc dość szerokim pojęciem.
Kto zajmuje się leczeniem wad zgryzu
Wady zgryzu mogą wystąpić w skutek wielu różnych przyczyn, w tym mogą wynikać z genetycznych uwarunkowań lub powstać przy nieodpowiednich nawykach. Wady zgryzu mogą być więc wrodzone, gdzie przyczyną najczęściej są czynniki genetyczne, lub nabyte poprzez niewłaściwe nawyki ukształtowane w ciągu pierwszych kilku lat życia dziecka. Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu jest ortodoncja. Dentysta, który specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu jest nazywany ortodontą, co pochodzi od nazwy konkretnej specjalizacji stomatologicznej. Wady zgryzu najczęściej leczy się za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych, a samo leczenie może trwać nawet do kilku lat. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w zabiegach dotyczących ortodoncji, zwłaszcza że jest to bardzo obszerna dziedzina stomatologii. Leczenie wad zgryzu ma na celu głównie przywrócenie właściwego funkcjonowania zgryzu, ale pełni również cele estetyczne. Poszczególne rodzaje wad zgryzu to wady pionowe, wady poziome oraz wady poprzeczne.
Na czym polega leczenie ortodontyczne
Ortodoncja jest jedną z obszerniejszych specjalizacji stomatologicznych, a centrum jej zainteresowań stanowi profilaktyka oraz leczenie wad zgryzu. Zadaniem leczenia ortodontycznego jest przywrócenie właściwego kształtu zgryzu zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Przeprowadzanie leczenia ortodontycznego nie dotyczy więc tylko dzieci i młodzieży, ponieważ dorośli także mogą skorzystać z aparatu ortodontycznego w celu skorygowania zgryzu. Lekarz dentysta, który specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym jest często nazywany ortodontą. Leczenie ortodontyczne najczęściej jest przeprowadzane za pomocą specjalnego aparatu wykonywanego dla indywidualnego klienta. Aparaty ortodontyczne mogą być stałe, czyli takie, których nie można wyjąć, lub wkładane na jakiś czas. Ortodoncja poza przywróceniem odpowiednich warunków zgryzu posiada także cele estetyczne, ponieważ pozwala wyrównać zęby w jamie ustnej. Gabinet stomatologiczny specjalizujący się w świadczeniu usług z zakresu ortodoncji bywa nazywany gabinetem ortodontycznym.
Zabiegi profilaktyczne próchnicy zębów
Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u dentysty. Współcześnie wiele osób zmaga się z problemami z próchnicą zębów, warto więc zadbać odpowiednio o profilaktykę. Stomatologia zachowawcza jest działem medycyny, który zajmuje się leczeniem oraz profilaktyką próchnicy zębów. Dobry dentysta może oferować różnego rodzaju zabiegi profilaktyczne, jak na przykład usuwanie kamienia nazębnego, instruktaż higieny czy profesjonalną higienizację. Ponadto w profilaktyce próchnicy zębów ważne jest codzienne dbanie o higienę jamy ustnej poprzez odpowiednie mycie zębów oraz unikanie produktów niszczących szkliwo. Profilaktyka próchnicy polega w głównej mierze na edukacji zdrowotnej oraz na wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać powstawaniu próchnicy zębów, niż ją leczyć, nie zawsze jest to jednak możliwe. Niektóre osoby posiadają bardziej podatne na działanie próchnicy uzębienie, co często wynika z kwestii genetycznych. Dobry dentysta będzie zachęcał do regularnych wizyt kontrolnych, które pomogą wcześniej wykryć zmiany próchnicze.