nicą jest wiedza, w jaki sposób ona powstaje i jakie niezbędne czynniki muszą wystąpić, żeby próchnica mogła się rozwinąć. Próchnica zębów jest bakteryjną chorobą zakaźną, która atakuje tkanki twarde zęba i objawia się demineralizacją substancji nieorganicznych. Żeby próchnica zębów mogła wystąpić, konieczne są cztery czynniki, takie jak bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Każdy z tych czynników jest konieczny, żeby próchnica zębów mogła wystąpić. W zależności od stadium rozwoju próchnicy dentysta stosuje odpowiednią metodę leczenia. Podatność zębów na próchnicę może być różna u niektórych osób, dlatego też tak ważne jest chodzenie do dentysty na wizyty kontrolne. Próchnica zębów jest najłatwiejsza do wyleczenia we wczesnym stadium, ponieważ wystarczy wtedy oczyścić ząb i wypełnić ubytki specjalnym materiałem. Bardziej zaawansowaną formą leczenia próchnicy jest leczenie kanałowe zęba.
Zabiegi z zakresu implantologii
Implantologia jest jedną z dziedzin naukowych, która zajmuje się badaniem wpływu wprowadzania implantów do żywego organizmu. Zadaniem implantów jest zastąpienie danej częściej organizmu odpowiednim elementem wykonanym z określonego materiału. Implantologia stomatologiczna zajmuje się więc wprowadzaniem do organizmu elementów, które mają imitować korzenie zęba. Implantologia stomatologiczna polega na odbudowie uzębienia na implantach, co pozwala na uzyskanie zadowalających efektów estetycznych oraz zdrowotnych. Implanty wykorzystywane w stomatologii są najczęściej wykonane z tytanu, który ze względu na swoją biokompatybilność nie jest rozpoznawany przez organizm jako ciało obce. Gabinet stomatologiczny często oferuje wykonanie implantów, na których później odbudowuje się uzębienie pacjenta. Dzięki nowoczesnym technologiom dentysta może przeprowadzić zabieg wprowadzania implantów w sposób bezpieczny i mało inwazyjny. Odbudowa uzębienia na implantach jest trwałym oraz bardzo wytrzymałym rozwiązaniem.
Rodzaje specjalności stomatologicznych
Stomatologia jest bardzo szeroką dziedziną medycyny, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób jamy ustnej i okolic. Można wyróżnić dziewięć osobnych specjalizacji stomatologicznych, w ramach których dentysta wykonuje określone zabiegi lub zajmuje się przeprowadzaniem innych czynności związanych ze stomatologią. Gabinety stomatologiczne oferują wykonywanie zabiegów z różnych specjalizacji stomatologicznych, jak na przykład zabiegi dotyczące ortodoncji i protetyki stomatologicznej. Lekarz dentysta może się specjalizować w kilku wybranych specjalizacjach lub skupić się jednej. Jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych są te, które dotyczą stomatologii zachowawczej zajmującej się leczeniem oraz profilaktyką próchnicy zębów. Innymi specjalizacjami stomatologicznymi są periodontologia, protetyka stomatologiczna oraz stomatologia dziecięca. Specjalizacjami stomatologicznymi, które dotyczą także innych dziedzin nauk, są epidemiologia, chirurgia stomatologiczna, zdrowie publiczne oraz chirurgia szczękowo-twarzowa.
Chirurgia stomatologiczna
Stomatologia jest na tyle szerokim działem medycyny, że dzieli na wiele osobnych specjalizacji. Jedną ze specjalizacji stomatologicznych jest tak zwana chirurgia stomatologiczna. Jak łatwo się domyślić chirurgia stomatologiczna jest dziedziną z pogranicza stomatologii oraz chirurgii, a centrum jej zainteresowań stanowi operacyjne leczenie jamy ustnej. Najczęściej wykonywanym zabiegiem w ramach chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zęba, czyli inaczej jego usunięcie. Dentysta specjalizujący się w chirurgii stomatologicznej musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu stomatologii oraz chirurgii, żeby był w stanie przeprowadzać wiele różnych zabiegów wymagających leczenia operacyjnego. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w świadczeniu usług z zakresu chirurgii stomatologicznej, jak na przykład w operacyjnym usuwaniu ósemek. Inną usługą wykonywaną w ramach chirurgii stomatologicznej jest mocowanie implantu, ewakuacja ropnia oraz chirurgiczne wydłużenie koron. Chirurgia stomatologiczna jest jedną z najwcześniej powstałych specjalizacji stomatologicznych.