Kilka ogólnych porad o wizycie u dentysty - Dentystyczny

Stomatologia Ruda Śląska

Podział stomatologii


Stomatologia jest na tyle szerokim działem nauki, że konieczne było sklasyfikowanie jej na poszczególne specjalności. Każdy z działów stomatologii zajmuje się czymś innym, różnymi częściami twarzy, zębów i jamy ustnej oraz różnymi

Kilka ogólnych porad o wizycie u dentysty - Dentystyczny Stomatologia Ruda Śląska
wadami, na przykład zgryzu. Podstawowymi specjalnościami stomatologicznymi jest chirurgia stomatologiczna, chirurgia twarzowo-szczękowa, ortodoncja, periodontologia oraz protetyka. Obydwie chirurgie są pokrewne, gdyż zajmują się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, różnica polega jednak na tym, że skupiają się na różnych częściach okolic przyległych do jamy ustnej. Z kolei ortodoncja jest skupiona na wadach zgryzu, korygując je. Periodontologia zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej, a protetyka ma za zadanie zapewnić normalny zgryz pacjentowi po utracie jego naturalnych zębów.


Chirurgia szczękowa

Chirurgia szczękowo-twarzowa ? dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, części twarzowej głowy ? aż po dół przedni czaszki włącznie ? oraz szyi. Ze względu na zasięg, coraz częściej specjalność ta określana jest jako chirurgia czaszkowo-szczękowo-twarzowa. Jest podspecjalnością stomatologii oraz chirurgii. Wyłoniła się na przełomie XIX i XX w. z chirurgii ogólnej.

Obejmuje chirurgię stomatologiczną, onkologię, traumatologię i chirurgię plastyczną części twarzowej czaszki. W większości krajów Unii Europejskiej do uzyskania tej specjalności wymaga się dyplomu lekarza i lekarza dentysty. W Polsce jest to jedna z trzech specjalności (obok epidemiologii i zdrowia publicznego), w których kształcić się mogą zarówno lekarze jak i lekarze dentyści. Dla lekarzy posiadających oba dyplomy istnieje odrębny, skrócony program specjalizacji

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_szczękowo-twarzowa


Praktyki stomatologiczne

Zawód stomatologa może być wykonywany po odpowiednim przygotowaniu. Dzięki temu stomatologowi łatwiej będzie leczyć zęby swoich pacjentów, a oni będą zadowoleni z poziomu wykonanej u nich usługi. Dlatego każdy stomatolog, zanim zacznie prowadzić samodzielny gabinet stomatologiczny, musi odbyć odpowiednie praktyki pod okiem bardziej doświadczonych stomatologów. W ten sposób sam będzie mógł nabierać potrzebnego sobie doświadczenia, które pozwoli mu na leczenie nawet najbardziej skomplikowanych przypadków stomatologicznych. Tak dobrze przygotowany stomatolog na pewno będzie mógł liczyć na to, że będzie posiadał sporą liczbę pacjentów powracających do niego co jakiś okres czasu. Dlatego wszystkim stomatologom zależy na stałym dokształcaniu.

Zabiegi stomatologiczne przeprowadzane są przez osoby posiadające odpowiednie wykształcenie kierunkowe. Dzięki temu mogą one radzić sobie bardzo dobrze z przeprowadzaniem nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. Poza tym można przyznać, że metody wykonywania zabiegów stomatologicznych są bardzo różne w zależności od tego, jakie wykształcenie posiadają stomatolodzy je przeprowadzający. Starsi stomatolodzy bardzo często sięgają po dobrze znane metody stomatologiczne, przy użyciu których skutecznie wyleczyli zęby u sporej grupy pacjentów. Natomiast młodzi dentyści podczas leczenia zębów w u swoich pacjentów wykorzystują najbardziej nowoczesne metody leczenia i posiadają już nieco inne standardy leczenia.