li przede wszystkim brak lęku i nastrojenie malucha pozytywnie. Zdarza się bardzo często, że dziecko po wizycie u lekarza jest po prostu bardzo zestresowane i pamięta te negatywne emocje aż do końca życia. Przecież są osoby dorosłe, które boją się dentysty. Drugi aspekt to przygotowanie do wizyty – to jest informowanie dziecka, co może, a czego nie może robić u stomatologa. Ma się tam do czynienia z ostrymi przedmiotami, chirurgicznymi elementami, więc przede wszystkim trzeba powiedzieć, żeby dziecko siedziało spokojnie i słuchało poleceń lekarza.
Dziecko u dentysty bardzo często stresuje się przed pierwszą wizytą. Wynika to między innymi z faktu, że jest ono mimowolnie straszone przez dorosłych. Czy boisz się wizyty u dentysty? Idziesz do dentysty – nic Ci nie będzie! Nie bój się, będzie dobrze, dentysta Cię nie skrzywdzi! Dziecko być może w ogóle nie myślałoby, że dentysta może w jakikolwiek sposób mu zaszkodzić. Tymczasem takie pytania budzą ogromny niepokój i w ten sposób stomatolog staje się osobą, wobec którego można mieć jakieś podejrzenia i się go po prostu bać. A tymczasem dziecko z pewnością wyjdzie z gabinetu zadowolone, choć jeśli zabieg był bolesny, to może odczuwać tego skutki.
O leczeniu dentofobii
Sedacja wziewna podtlenkiem azotu określana jest jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, oderwania od rzeczywistości przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Podczas sedacji bardzo duże znaczenie szczególnie u dzieci mają sugestie hipnotyczne. Opowiadając małemu pacjentowi, że podczas zabiegu znajduje się w bajkowym królestwie, kosmosie lub innym wymarzonym przez niego miejscu wykorzystujemy w pełni działanie podtlenku azotu. Opierając się na samym farmakologicznym działaniu podtlenku bez sugestii hipnotycznych jego skuteczność może być niewielka. Skuteczność sedacji wziewnej wynosi około 80% i zależna jest od kilku czynników, takich jak doświadczenie lekarza, podatność pacjenta na tę metodę uspokojenia, wiek i konstytucja psychofizyczna pacjenta. Kwalifikacja pacjentów do sedacji wziewnej opiera się na wskazaniach i przeciwwskazaniach do jej stosowania. Metoda ta posiada wiele wskazań do których należy silny lęk przed leczeniem stomatologicznym, silny lęk przed iniekcjami, nadmierny odruch wymiotny, nadpobudliwość nerwowa, konieczność wykonywania długich i nieprzyjemnych zabiegów. Poza tym sedacja wziewna powinna być metodą z wyboru u pacjentów z astmą, padaczką, chorobami serca, nadciśnieniem krwi czy hemofilią.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dentofobia
Specjalizacje stomatologiczne
Odbywanie studiów pozwala na zdobywanie różnych specjalizacji stomatologicznych. Dobry stomatolog dziecięcy powinien przeprowadzać fachowe przeglądy zębów, znać się na ortodoncji oraz posiadać po prostu dobre podejście do dzieci. Natomiast dobrzy stomatolodzy przyjmujący osoby dorosłe bardzo często muszą dokonywać ekstrakcji trudnych zębów oraz przeprowadzać skomplikowane leczenia kanałowe. Dlatego znalezienie dobrego dentysty leczącego osoby dorosłe może nie być takie proste. Podobnie jest w przypadku osób starszych poszukujących dobrego protetyka. Trzeba bowiem pamiętać, że dobranie dobrej protezy bywa długim i żmudnym procesem. Rozpoczyna się dobrze wykonanym przeglądem dentystycznym przeprowadzonym pod kątem dobrania odpowiedniej protezy.
Osoby prowadzące gabinety stomatologiczne dobrze wiedzą, że posiadają bardzo dużą konkurencję. Dlatego starają się zamieszczać reklamy prowadzonego przez siebie gabinetu w takich miejscach, które będą bardzo dobrze widoczne i dostępne dla wielu potencjalnych pacjentów. Dodatkowo przygotowują one różne ulotki rozdawane w miastach i trafiające do praktycznie wszystkich mieszkańców. Najbardziej opornych pacjentów mogą przekonać rabaty dostępne w różnych gabinetach dentystycznych. Zawsze jednak warto przed wizytą w konkretnym gabinecie zasięgnąć opinii na jego temat w sprawdzonych miejscach. Dzięki temu będzie można skorzystać z naprawdę fachowej i najlepszej oferty leczenia zębów.